Anadolubank’tan 150.000 TL Konut Kredisi Başvurusu ve Detayları


120 ay vadeli ve uygun faizli konut kredisi sunan Anadolubank, hem sabit tutarlarda ödemelerle hem de müşterilerinin kendi belirledikleri tutarlarda geri ödeme imkanı sağlıyor.

Söz konusu krediden yararlanabilmek için kişilerin 18 ve üzeri yaşta bulunmaları gerekiyor. Alınacak yapının inşaatının tamamlanmış, kat mülkiyeti ya da kar irtifakı belgesi ile yapı kullanım izin belgesinin yani iskanının alınmış olması gerekiyor.

Banka satın alınan evin ilk aşamada ekspertiz raporunu çıkartıyor. Ekspertiz raporu bankanın anlaşmalı olduğu firmada çalışan eksper tarafından oluşturuluyor. Ekspertiz raporundaki evin değerine göre de konut kredisi veriliyor. Bu değerin yüzde 75’i hesaplanıyor ve finansman olarak veriliyor. Yani 100 bin TL değerinde bir ev için alınan maksimum kredi tutarı 75 bin TL’ye tekabüle ediyor. Ayrıca kredi kullanımı için bireylerden kefil isteniyor. Ancak ekspertiz raporundaki değerinde yüzde 50’si kadar kredi kullanırlar kefil istenmiyor. Yani 100 bin TL değerindeki bir ev için 50 bin TL kredi kullanılırsa kefil gösterme zorunluluğu bulunmuyor.

Konut kredisi kapsamında bazı ücretler talep ediliyor. Bu ücretlerden biri ekspertiz içindir. Ekspertiz ücreti satın alınan evin lokasyonuna göre değişiyor. Alınan diğer ücret ise sigorta içindir. Kredi kullanılması dahilinde hayat ve konut sigortasının yapılması zorunlu olmaktadır. Hayat sigortası ücreti müşterilerin yaşı, cinsiyeti, aldığı kredinin tutarı ya da ödeme planı süresine göre farklılık gösteriyor. Konut sigortası ücreti ise yine evin lokasyonuna, metrekaresine bağlı olarak değişiyor.

Anadolubank konut kredisi başvurusu şubelerden yapılıyor. Başvuru sırasında satın alınan evin tapu fotokopisinin, kimlik cüzdanının ve gelir belgesinin getirilmesi gerekiyor. Kredi taleplerinin değerlendirmesi sonrasında adres teyiti için ikametgah belgesi de istenebiliyor. Yine kefil istenmesi halinde de kefillerin de aynı belgeleri getirmesi gerekiyor.

Uygulanan faiz oranları ise; 3 ile 60 ay arası 1,85 olurken 61 ay ile 120 ay arası 1,94 olarak belirlenmiştir.

150.000 TL Konut Kredisi ve Ödeme Planı Detayları

Anadolubank’ın sunduğu konut kredisi kapsamında 120 ay vadeli ödeme planı ile 150 bin Türk Lirası tutarında finansman alındığında faiz oranı 1,94 olurken, aylık kredi ödemesi bin 3.232,21 Türk Lirası oluyor.  Kredi sonunda ödenecek toplam tutar ise 387 bin 865,20 Türk Lirasına tekabül ediyor.

Aynı zamanda internet sitemizde yer alan krediler kategorisinden diğer bankaların düzenledikleri kredi kampanyalarını göz atabilir, kendinize en uygun krediyi belirleyebilirsiniz.