Armut Ağacı Özellikleri ve Diğer Tüm Detayları


Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişen, besin değeri yüksek meyvesi sıklıkla tüketilen armut ağacının doğru yetiştirilmesi için bu ağacı yakından tanımakta fayda vardır.

Armut Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Armut ağacı, basit yapraklı bir bitki türüdür. Olgun odunlu bir ağaçtır ve dağınık gözeneklidir. Anavatanı Anadolu olsa da Avrupa’da da yaygın olarak yetişir. Ahlat ağacı, bir yaban armudu ağacıdır ve özellikle Avrupa’da yaygındır. Armut ağacının güvenli yetişmesi için aşılama gereklidir. Ayva ya da akdiken ağacına aşılanır. Çok iyi şartlarda bakıldığında 300 yıla kadar yaşayabilen armut ağaçlarının ülkemizde ortalama ömrü 75 yıldır. Armut ağacının özelliklerinden biri de yaz sonunda meyve veriyor olmasıdır.

Armut Nasıl Toprağa Dikilmelidir?

Armut fidanının toprağa dikilmesi için zamanlama önemlidir. Açık kök fidan dikimleri için kış ayları tercih edilebilir. Fidan dikimi için günün en uygun saatleri, güneşin dik gelmediği saatlerdir. Köklerin zarar görmemesi ve kurumaması için rüzgarda açıkta bırakmamak gerekir. Dikim yapılacak alanda dikim sıklığını doğru tespit etmek ve dikim noktalarını önceden işaretlemek faydalı olacaktır.

Fidan çukurunun 40 cm derinliğinde ve 40 cm eninde olması yeterlidir. Çukura dik ve aşı gözü kuzey güney yönünde olacak şekilde yerleştirilen fidana, çukuru kapatmadan önce 5 litre can suyu verilmeli, o şekilde çukur kapatılarak yeniden 5 litre sulanarak dikim işlemi tamamlanmalıdır. Fidan mutlaka bir destek çubuğuna bağlanmalıdır. Armut fidanının sağlıklı büyümesi için toprağın kireç oranı takip edilmeli, fazla kireçli topraklarda demir oranı düşeceği için gerektiğinde demir, magnezyum ve potasyum oranı yüksek gübreleme yöntemleri kullanılmalıdır.

Armut fidanı için en iyi sulama yöntemi topraktan damla sulama yöntemi ile sulamadır. Özellikle sık dikim yapılmış alanlarda köklerin yeterli beslenmesi için en verimli yöntem damla sulamadır. Yapraktan yapılan sulama yöntemleri armut fidanı için çok etkili değildir. Armut fidanlarının belirli dönem budama işlemi yapılması gerekir. Bunu da belirleyen yine armut fidanının dikim sıklığıdır.

Armut Fidanı Ne Zaman Dikilmelidir?

Açık kök fidanları Kasım ile Nisan ayları arasında dikilmelidir. Tüplü dolum fidanlarını ise yılın her ayı dikilebilir. Gün içinde sabah ve ikindi saatleri, dikim için idealdir. Dikimde önemli olan, köklerin ortam şartlarından zarar görmemesidir.


Esnaf Kredisi

Akbank

Akbank’tan 30 Bin Lira KOBİ Kredisi!

KOBİ kredileri orta ve küçük çaptaki işletmelere bankalar tarafından sağlanan geri ödemeli finansal desteklerdir. Ekonomik anlamda zor durumda kalan ya da işlerini büyütmek ya da geliştirmek için paraya ihtiyacı olan işletmeler KOBİ kredisi kampanyalarını araştırarak yararlanırlar. Akbank KOBİ kredisi de bunlardan biridir. Akbank müşterisi olan işletmelere sağlanan bu kredi ile orta ve küçük sermayeli işletmeler işlerini geliştirebilir ya da işlerinin düzene girmesi için gerekli maddiyata sahip olabilir. […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.