Armut Nasıl Toprakta Yetişir?

Armut Nasıl Toprakta Yetişir?

Gülgüller ailesinde yer alan armut,  yine elma gibi dünyada en fazla tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. İki yarım kürenin de ılıman iklimin de rahatlıkla yetişen armut,  genel sağlık açısından yararlı meyvelerden birisidir. Armutun faydaları oldukça fazla olup,  uzmanlar tarafından düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Soğuk iklimleri seven armut,  elmaya göre soğuklara daha dayanıklı bir meyvedir.

Kış aylarının sert geçtiği ve toprağın nemli olduğu bölgelerde, daha verimli bir şekilde yetişmektedir.

Armut Nasıl Toprakta Yetişir?
Armut Nasıl Toprakta Yetişir?

Armut Hangi Toprakta Yetişir?

Armut aslında toprak bakımından,  çok seçici bir meyve değildir. Geçirgen, besin değeri yüksek, derin ve size topraklarda,  armut ağacının gelişmesi ve verimi daha iyidir. Kuru,  derinliği az ve taşlı topraklarda da yetişen armut, bu topraklarda yetişmesi durumunda ise tatları biraz buruk ve meyvesi kaba olmaktadır.

Armutun faydaları nelerdir?

  • Damar ve kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır.
  • İçeriğinde bol miktarda lif bulunması nedeniyle,  sindirim sistemine oldukça fayda sağlamaktadır.
  • Özellikle kabuğu, iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Armutu yiyerek tüketebileceğiniz gibi,  kabuğunu yemeklerin içine ekleyerek de tüketerek,  bu faydasından yararlanabilirsiniz.
  • İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunan armut,  yaraların daha çabuk iyileşmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • K vitamini bakımından zengin olan meyve,  kanın pıhtılaşmasını engelleyen önemli bir besin maddesidir.
  • Diş ve diş eti hastalıklarına karşı önleyici özelliğinin bulunması da,  armutun faydaları arasında yer almaktadır. Dişlerde, tartar oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
  • Genel kemik sağlığı açısından,  yararlıdır. Kemik yapısını kuvvetlendirerek, kemiklerin kırılganlığını azaltır. Düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda, eklem bölgelerinde oluşan kireçlenmeleri giderir ve kireçlenme oluşumunu engeller.
  • Makula dejenerasyonu önlemek,  kanserin yayılmasını engellemek,  erken yaşlanma belirtileri azaltmak ve  cilt rahatsızlıklarını engellemek gibi önemli faydalar da bulunmaktadır.
  • İyi bir antioksidan olan armut,  vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.   Karaciğer sağlığı açısından oldukça faydalı meyvelerden birisidir.

Uzmanlar armutun faydaları bakımından oldukça etkili olduğunu vurgulayıp,  düzenli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini tavsiye etmektedirler.

Kısaca Armut Nasıl Toprakta Yetişir?

Genel sağlık açısından faydalı olan ve herkesin rahatlıkla tüketebileceği meyveler arasında yer alan armut,  kış aylarının sert geçtiği ve toprağın nemli olduğu bölgelerde daha verimli yetişmektedir. Taşlı,  derinliği az ve toprağı verimli olan bölgelerde de yetişen meyve, bu bölgelerde ise tadı biraz buruk ve meyvesi şekil olarak biraz daha farklıdır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi, bol miktarda lif içermesi,  iltihap önleyici özelliğinin olması,  toksinlerin vücuttan atılması ve kemik sağlığına iyi gelmesi,  armutun bilinen en önemli faydalar arasında yer almaktadır.