Bütün Lahana Dolması Nasıl Pişirilir?

Bütün lahana dolması, dolma harcının doğrudan içi oyulan lahananın içerisine yerleştirmesiyle yapılan bir yemek tarifi olması sebebiyle, lahana sarmasını zahmetli bulanlar için iyi bir alternatiftir.

Malzemelerin Hazırlanması

Bir adet küçük ya da orta boy lahananın içi temizlenerek oyulur. İki adet soğan ince ince doğranır. İki yemek kaşığı kadar sıvı yağ bir yayvan tavada kızdırılır. Doğranmış soğanlar ve bir yemek kaşığı dolmalık fıstık ilave edilerek kavrulur. Soğanlar diriliklerini kaybedip, yumuşak bir yapı kazanırken, fıstıklar koyu bir renk alana kadar kavrulmaya devam edilir. Kavrulduktan sonra bir kenarda bekletilir. Bir su bardağı pirinç ve bir kahve fincanı dolusu kuş üzümü farklı kaplarda ılık suda bekletilir. Yaklaşık yarım saat sonra bir süzgeç yardımıyla fazla sularından arındırılır.

İç Harcının Yapımı

İç malzemesini hazırlamak için öncelikle 400 gram kıyma derin bir kaba alınır. Ardından önceden kavrularak hazırlanan dolmalık fıstıklar ile soğan, süzülmüş pirinç ve kuş üzümleriyle birlikte kaba ilave edilir. Üzerine bir çay kaşığı nane, bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı kırmızı toz biber, bir çorba kaşığı domates salçası, bir çorba kaşığı biber salçası eklenir. Elde edilen karışım homojen bir görünüme kavuşuncaya dek karıştırılır.

Pişirme İşlemi

Hazırlanılan iç harcı, bir kaşık ya da benzeri bir araç yardımıyla önceden oyulan lahananın içerisine doldurulur. Doldurma işlemi bittikten sonra lahananın artan yaprakları, oyma işlemi için açılan boşluğa kapatılır. Lahana, artan yapraklardan kapak yapılan kısmı yukarı gelecek şekilde derin bir tencereye yerleştirilir. Üzerine iki su bardağı sıcak su ve bir su bardağı zeytinyağı gezdirilir. İlk etapta harlı ateşte yaklaşık beş dakika pişirilen dolma, daha sonra altı kısılarak, yüzeyi yumuşak bir dokuya kavuşuncaya kadar yaklaşık yirmi dakika daha pişirilir. Sıcak bir şekilde, afiyetle tüketilir.