Çikolatanın Faydaları Var Mı?

Çikolata üzerine yapılan bilimsel araştırmalar bazı ilgi çekici sonuçlar vermeye başladı. Çikolatanın içindeki besleyici öğelerin insan sağlığı üzerinde bağışıklığı güçlendirmesi, yaşam ömrünü uzatması, yoğun egzersizler sonucu çabuk toparlama gibi etkileri bulunuyor. Sağlıksız katkılar ve şeker bulunmayan siyah çikolata ise kanser ve felç olma riskini azaltıyor, kan basıncını da antioksidan bakımından zengin sebze ve meyvelerin etkisi kadar düşük tutuyor.

Aşırı olmayan çikolata tüketimi düşük dozlu aspirinin yaptığı gibi kanı incelterek kalbi koruyor, öte yandan çikolatanın içindeki yararlı flavonoidler (P vitaminleri) atardamarların yapısını korurken, kan basıncının ve kolestrolün düşmesinde görev alıyor. İçerdiği antioksidanlar antikorlara, istilacı organizmalara ve T yardımcı hücrelerine (bazıları öldürücüdür) karşı etkinliğini arttırarak, genel bağışıklığı ve bağırsak hastalıklarına karşı özel olarak gelişen bağışıklığın etkisini arttırıyor.

Çikolatanın içindeki teobromin adındaki bir uyarıcı, kodeinden (bilinen öksürük kesici) daha etkili olarak boğaz ağrısını yatıştırıyor. Siyah çikolatanın içindeki maddeler de aynı zamanda mide-bağırsak bozuklarınına karşı iyi bir direnç gösteriyor.

Çikolata Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

  • Klasik çikolatalarda en az %25-30 oranında pestisit (zararlı organizmaları engelleyici bir madde) denen madde kullanılıyor, bu yüzden organik olan çikolataları tercih edin.
  • Antioksidanın yararlanmak için içinde en az %65-70 kakao kuru maddesi içeren yarı şekerli yada şekersiz çikolataları seçin.
  • Sütlü çikolatalar daha az antioksidan içerir, bilincinde olun.
  • Bir parça yediğiniz yüksek kalitede çikolata, işlenmiş çikolatadan kat kat daha üstündür.