Çilek Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çilek Lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap aramadan önce ilk etapta çilek lekesinin neden zorlu bir leke olduğunu anlamak gerekir.

Yaz günlerinde yoğun olarak tüketilen, bir vitamin ve antioksidan deposu olan çilek kırmızı meyvelerden en çok tercih edilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Hem kokusu hem de lezzeti ile oldukça sevilen bu meyve bir dalgınlık anında veya kaza eseri kıyafetinize bulaşabilir. Kıyafetinize bulaşma ihtimali de oldukça yüksektir. Çilek lekesini çıkarmak için birçok ipuçları da vardır.

Çilek Lekesi Yüzeylere Göre Nasıl Çıkartılır?

Her lekenin bulaştığı kumaş çıkarma teknikleri açısından da farklılıklar göstermektedir. Örneğin; bir yün kumaşa bulaşan leke ile sentetik bir kumaşa bulaşan lekeyi aynı teknik ile çıkarmanız mümkün değildir.

Yünlü ve İpekli Kumaş Leke eğer yünlü ve ipekli bir zemin üzerine bulaştıysa; lekenin bulunduğu yeri amonyaklı su içerisinde bekletmek uygun olacaktır. Bu aşamadan sonra lekeyi sodyum Per borat karıştırdığınız su ile yıkayarak kolaylıkla temizlenir.

Pamuklu ve Keten Kumaş Çilek Lekesi Temizleme

Eğer lekeniz pamuklu ve keten bir kumaş üzerinde bulunuyorsa lekelenmiş olan kumaşı bol su ile kaynatmanız önerilir. Lekenin yüzeyden kolaylıkla yok olduğunu göreceksiniz.

Renkli ve Sentetik Kumaş Çilek Lekesi Temizleme

Renkli ve sentetik kumaştaki leke, sabunlu su yardımı ile temizlenmesi kolay olacaktır. Eğer leke inatla çıkmıyorsa limonlu sıcak suda bekletip aynı işlem tekrarlanmalıdır.

Pamuklu Kumaş Çilek Lekesi Temizleme

Çilek lekesinin en kolay şekilde çıkacağı kumaş, pamuklu olanlardır. Bu durumda lekenin üzerine bolca su akıtmanız yeterli olacaktır.

Halı Yüzeyi Çilek Lekesi Temizleme

Halınıza çilek lekesi bulaşması durumunda ürünün rengine, dokusuna ve yapısına düşman olmayan doğal ürünleri kullanmanız tavsiye edilir. Bu hususta lekeyi çıkarma süreniz de oldukça önemlidir. Çünkü leke, bulaşan halı yüzeyinin üzerinde durdukça halının derinlerine nüfuz eder ve çıkarmak da bir o kadar zorlaşır. Böyle bir durumda hemen müdahale ederek bir kabın içerisine bir miktar ılık su ve bir tatlı kaşığı limon suyu yardımı ile leke çıkarılabilir. Bir süre bekleyip temiz bir bez ile lekeye baskı uyguladıktan sonra çilek lekesinin çıktığı görülebilir.