Elmanın ve Elma Kabuğunun Faydaları

Elmanın ve Elma Kabuğunun Faydaları

Ülkemizde ve dünya genelinde en fazla tüketilen meyveler arasında yer alan elma, insan sağlığı açısından son derece faydalı meyvelerin başında gelmektedir. Elmanın faydaları olduğu gibi, elma kabuğunun faydaları da oldukça fazladır. Damar fonksiyonlarının daha etkili bir şekilde kullanılması nedeniyle, elma özellikle kalp sağlığı açısından sıklıkla tüketilen meyveler arasında yer almaktadır.

Yazımızın devamında elmanın faydaları hakkında, çok daha detaylı bilgileri bulunmaktadır.

Elmanın ve Elma Kabuğunun Faydaları

 • Sağlıklı dişler için elma: Neredeyse toplumun tamamının bildiği en önemli faydası, güzel görünümlü ve sağlıklı dişlere kavuşmak için sağladığı faydalardır. Elma ısırıldığında adeta diş fırçası görevi görerek, dişlerin temizlenmesine olanak tanır. Bunun yanı sıra içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller reaksiyon göstererek, dişlerin bakterilerden temizlenmesine yardımcı olur. Elmanın faydaları arasında aynı zamanda, diş ve diş etlerini kuvvetlendirici özelliğe sahip olması da bulunmaktadır. Ağızda tükürük kurumasına engel olan elma, ayrıca diş çürümelerine karşı da son derece faydalı meyveler arasında yer almaktadır.
 • Alzheimera karşı faydalıdır: Hayvanlar üzerinde yapılan bir takım deneyler, elmanın alzheimer hastalığına karşı, koruyucu etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, beyinde gelişen yaşlılık etkilerini en aza indirmektedir.
 • Parkinsona karşı koruyucudur: Yapılan araştırmalarda yüksek lif miktarına sahip olan meyvelerin, parkinson hastalığına karşı koruyucu etkiye sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Elmada lif açısından, oldukça zengin meyveler arasında yer almaktadır. Düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde, sinir hücrelerine onarır ve hasar görmelerini engeller. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ise, metabolizmanın vücutta ortaya çıkabilecek hastalıklar ile mücadelesine, büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.
 • Kansere karşı korur: Elmanın faydaları arasında belki de en önemli olanlardan bir tanesi, kanser çeşitlerine karşı koruyucu özelliğe sahip olmasıdır. Özellikle düzenli bir şekilde elma tüketenler üzerinde yapılan araştırmaya göre, pankreas kanserine karşı yüzde 23 daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca diğer bileşenler ile bir araya geldiğinde; meme kanseri, kolon kanseri ve karaciğer kanseri gibi farklı kanser türlerine karşı da, koruyucu etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
 • Diyabet riskini azaltır: Günde bir defa orta boy elma tüketmek, diyabete yakalanma oranını yüzde 28 azaltmaktadır. İçeriğindeki kaliteli lifler sayesinde ise, kan şekerini düzenleyici özelliği bulunmaktadır.

Hastalıklara Karşı Elma Tedbiri

 • Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur: Yine içeriğindeki lifler sayesinde, kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Kolesterol seviyesini düzenleyerek, farklı hastalıkların ortaya çıkmasını engeller.
 • Kalp sağlığı için önemlidir: Elmanın faydaları arasında kalp sağlığına oldukça yararlı olması, en önemli özelliklerinden birisidir. Damar ve arterlerde oluşan plakların çözülmesini sağlayarak, damar tıkanıklıklarının önüne geçmektedir. Düzenli bir şekilde elma tüketenlerde kalp krizi görülme riski, daha az elma tüketenlere göre oldukça azdır.
 • Safra kesesi taşlarına faydalıdır: Elmanın yararları arasında en bilindik özelliklerden birisi de, safra kesesi taşlarının oluşumunu önemli ölçüde engellemesidir. Sıvıların katı hale gelmesi ile meydanda çıkan safra kesesi taşları, özellikle fazla kilolu kişilerde daha fazla görülmektedir. Safra kesesi taşının ortaya çıkmasını engellemek için, düzenli bir şekilde elma tüketmek oldukça yararlıdır.
 • Karaciğere faydalıdır: Vücudun sürekli olarak aldığı besin kaynakları, vücutta birtakım toksinlerin meydana gelmesine sebep olur. Toksinlerin oluşması ise, karaciğerin olumsuz anlamda etkilenmesi demektir. Elma ise, vücudun ve özellikle karaciğerin bu toksinlerden arınması konusunda en önemli yardımcı besin maddeleri arasında yer almaktadır.

Elma sirkesinin faydaları

Elmanın yararları olduğu gibi, elma sirkesinin de bir takım faydaları bulunmaktadır. Elma sirkesinin faydaları ise, ilgili aşağıdaki belirtildiği gibidir.

 • Cilt temizliği ve cilt lekelerinde son derece faydalıdır.
 • Elma sirkesi diş etlerini koruyucu ve besleyici özelliği ile, ağız ve diş bakımında sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Yine bir cilt sorunu olan güneş yanıkları için, son derece yararlıdır. Güneş yanıklarının hızlı şekilde iyileşmesini sağlamanın yanı sıra, yanıkların ağrısını azaltıcı özelliği de bulunmaktadır.
 • Elma sirkesi ile ayak ve ellerin ovulması, kaslarda oluşan yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur.
 • Elma sirkesinin sindirim sistemini rahatlatması ve zayıflamaya sunduğu katkı, elma sirkesinin faydaları arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Elma kabuğunun faydaları

Elmanın ve elma sirkesinin faydalarının yanı sıra, elma kabuğunun faydaları da bulunmaktadır. Elma kabuğu genel vücut sağlığının yanı sıra, cilt sağlığı ve güzelliği için de sıklıkla tercih edilmektedir. Elma kabuğunun faydalarından bazıları, aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Kabuklar iyice rendelendikten ya da ezildikten sonra, cilde sürülerek 20 dakika bekletilir. Bu uygulamayı düzenli bir şekilde yaptığınız da, çok daha canlı bir cilde sahip olduğunuzu görebilirsiniz.
 • Elma kabuğunun faydaları arasında, kanser hücrelerinin üremesini engellemesi de önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle cilt kanseri oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
 • Elma kabuğunun kaynatılarak içilmesi durumunda, balgamı daha rahat bir şekilde söktürür ve göğsün yumuşaması sağlanır. Elma kabuğunu kaynattıktan sonra içerisine birkaç karanfil, biraz ıhlamur, birkaç elma çekirdeği ve tarçın kabuğu gibi farklı bitki ve besinler eklemekte, elma kabuğunun faydalarını daha fazla artırmaktadır.
 • Posa içeriğinin sayesinde, iştahı düşürücü özelliğe sahiptir. Böylelikle obezite ile mücadele konusunda, oldukça önemli bir kaynaktır. * Dişleri temizleyici özelliğinin yanı sıra, diş etlerinin de güçlenmesine olanak tanır.

Yukarıda bahsedilen elmanın faydaları ve elma kabuğunun faydaları için, elmanın ve kabuğunun düzenli bir şekilde tüketilmesi şarttır. Sayılanların dışında daha birçok faydasının bulunduğunu da söylersek, elma tüketiminin aslında ne kadar önemli olduğunu daha rahat bir şekilde görebiliriz.