Etli Lahana Dolması Tarifi

Etli lahana dolması, biraz zahmetli bir yemek tarifi olarak kabul edilmesi sebebiyle oldukça kıymetli görülen bir yemektir. Lahana yaprağında bulunan yüksek vitamin içeriği, et ve pirinç gibi besleyici malzemeler ile buluştuğunda, doyurucu ve lezzetli bir öğün haline gelmektedir.

Lahana Nasıl Sarma İşlemine Uygun Hale Getirilir?

İyi bir lahana üzerine bastırılarak kontrol edilir. Taze lahananın esnek bir yapıda olması gerekmektedir. Dolma yapılacağı için iri boyutlu bir lahana tercih edilmelidir. Bir adet iri boyutta lahananın iri damarları kesilerek çürümüş yaprakları ayıklanır. Damarlı yapraklar sarmak için müsait değildir. Kullanılacak taze yapraklar güzelce yıkanır. Geniş bir tencere içerisinde su kaynatılır. Ayıklanan yapraklar tencere içerisinde renkleri hafifçe sararmış hale gelene kadar haşlanır. Bu işlem ortalama on dakika sürmektedir. Yapraklar yumuşadıktan sonra bir süzgeçten geçirilip soğutulur.

 İç Malzemesinin Hazırlanışı

İç malzemesini hazırlamak için üç adet domates ve üç adet soğanın kabukları soyularak ince ince kıyılır. Pirinç bol su ile yıkanarak fazla suyu gidermek amacıyla süzgeçten geçirilir. Yarım demet maydanoz saplarıyla birlikte doğranır. Domates, soğan, maydanoz beraberinde bir yemek kaşığı biber salçası, bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber ilavesiyle karıştırılır. Akabinde karışıma önceden hazırlanan pirinç, 300 gram kıyma ve yarım çay bardağı sıvı yağ eklenerek homojen bir görüntü alana kadar karıştırma işlemine devam edilir.

Lahana Dolmasının Pişirilmesi

Yıkanan lahana yaprakları, sarma işlemi için fazlalıkları kesilerek, şekilleri düzeltilerek uygun boyuta getirilir. Her bir yaprağa hazırlanan iç malzemesinden koyulup sarılarak tencereye dizilir. Yerleştirme işi bittikten sonra tencereye yarım çay bardağı limon ve dört diş sarımsak eklenir. Tencereye son olarak dolmaların tepe hizasından iki santimetre aşağıda kalacak şekilde sıcak su doldurulur. Tencerenin kapağı kapatılarak yaklaşık bir saat boyunca pişirilir. Pişirdikten sonra dolmaların üzerine taze ya da kuru nane serpilir. Üzerine pul biber ile kızdırılmış tereyağı dökülerek servis edilir. Arzuya göre yanında yoğurt ile afiyetle tüketilir.