İyi Bir Uykunun Sırları Nelerdir?

Her gün, hayatımızda, iş yerimizde ve evlerimizde pek çok sorunla karşı karşıya kalıyoruz.  Tüm bu karşılaştıklarınız vücudunuzun tamamen canlanmış ve enerji yüklü hale gelmiş olması için ayakta kalması gerekiyor. Uyku eksikliği sizi huzursuz ve stresli bir insan haline getirdiğiyle kalmadığı gibi kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obeziteye bile neden olabilir.

Uyku Zamanlaması Oluşturun

Her zaman, tatil ve hafta sonları bile sabit bir saatte uyuyup uyanın. Kendinize bir uyku planı oluşturup belli bir süre bu programa uyduktan sonra herhangi bir çalar saat kullanmadan aynı saatte uyuyup uyanabilmeniz çok daha kolay hale gelecektir.

Bu Noktalara Dikkat Edin!

  • Eğer karnınız aç ise uykuya dalmanız daha zor olacaktır, bu yüzden yatağa aç karnına gitmeyin.
  • Ayrıca yeterli miktarda sıvı tüketmemek ya da aşırı tüketmek gece tuvalete çıkmada uyarıcı olup uykunuzu kaçırabilir.
  • Daha rahat uykuya dalmak için uyumadan önce kafeinli içecekler içmekten kaçının.

Kendinizi Şımartın!

  • İyi bir uyku için her zaman rahat bir yatak seçin.
  • Yatak odanızın sessiz, karanlık ve serin bir ortam olması uyku için idealdir.
  • Uyuyacağınız zaman kesinlikle normalde giydiğiniz bir giysiyi giymeyin. Gecelik-pijama gibi bol giysiler tercih ederek yeterince rahat hissetmenizi sağlayın.
  • Kitap okumak veya rahatlatıcı müzikler dinlemek uykunuzun gelmesinde yardımcı olacaktır.
  • Işıkları loş tutmanız gözlerinizi yormaz ve uykunuz için hoş bir zemin hazırlar
  • Uyumadan önce sıcak bir banyo yapmanız rahatlamanızı sağlayacaktır.

Televizyonu Yatak Odanızdan Çıkarın!

Yapılan son çalışmalara göre, yatak odasında televizyon olmasının uykuyu engelleyebileceğini ortaya koymaktadır. Telefon, bilgisayar gibi aynı tür cihazlar için de bu durum geçerli.

Stresten Uzak Durun

“Sorunlarınızı yatağa taşımayın” gibi eski bir deyimi hatırlatalım. Kaliteli bir uyku çekmek istiyorsanız aynı kural bu anlamda geçerlidir. Yatak, kafanızdaki şeyleri ölçüp tartabileceğiniz bir yer değildir, bu yüzden aklınızdaki sorunları bir kağıda yazarak sabah kalktığınızda ele alabilirsiniz. Stresten mümkün olduğunca uzak kalmanız daha sağlıklı bir uyku çekmenize ve sabahki işlerinize daha iyi odaklanmanıza olanak sağlar.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Ara sıra uykusuz kalmak endişelenecek bir şey fakat sık sık uykusuz kalmak acilen doktora görünmenizi gerektiren ciddi bir problem. Göz ardı edilemeyeceği gibi, uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu ve gastroözofageal reflü hastalıklarına da yol açabilme tehlikesi vardır. Bu yüzden sık sık uyku problemi yaşıyorsanız mutlaka en acil sağlık kuruluşundan veya doktorunuzdan yardım isteyiniz.