Kayısının Faydaları Nelerdir?

Hem tazesi hem kurusu ile en sevdiğimiz, en tatlı meyvelerden biri olan kayısı; aynı zamanda besin değeri de oldukça yüksek bir meyvedir. Diyet listelerinde adını sıkça gördüğümüz kuru kayısının faydaları arasında özellikle bağırsakları daha hızlı çalıştırmak ve kabızlığı gidermek gibi yararları yer alıyor. Yaz- kış meyve salatalarını renklendirmek ve lezzetlendirmek için kullandığımız kayısı; sağlığa olan faydalarının yanı sıra cilt ve saç için de oldukça yararlıdır. Gelin isterseniz ilk olarak kayısının besin değerlerine bir bakalım.

  • Orta büyüklükte bir kayısı yaklaşık olarak 15 kaloridir. Bu nedenle birkaç kayısıdan oluşan bir meyve tabağı, gün içinde hem düşük kalorili hem de sağlıklı bir ara öğün alternatifidir.
  • Bir kayısı yediğinizde; 0.4 gr protein, 0.11 gr yağ, 0.68 mg lif, 5.39 mg fosfor, 1.14 mg demir, 4 mg kalsiyum, 3 gr karbonhidrat, 83 mg potasyum, 0.29 mg sodyum almış olursunuz.
  • Kayısı, A ve C vitamini içeren besinler arasında yer almaktadır.

Kayısının Sağlığa Faydaları

Kayısının kabızlığa çok iyi geldiğini ve bağırsakları daha iyi çalıştırdığını yukarıda söylemiştik. Bunun nedeni, kayısının besin lifi yönünden oldukça zengin bir meyve olmasıdır. Besin lifleri, dışkının bağırsaklardan daha kolay geçerek dışarı daha kolay atılmasını sağlarlar. Kayısıyı hem kabızlığı önlemek hem de oluşan kabızlığı gidermek için kullanabilirsiniz.

Kayısının faydaları arasında ayrıca kemik sağlığını koruması ve kemikleri güçlendirmesi de yer alıyor. Daha güçlü kemiklere sahip olmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin büyük bir bölümünü içeren kayısı ayrıca; kalp ve göz sağlığını korur, oluşmuş iltihapları azaltır, kalp ritmini korur, böbreklerin kanı daha kolay filtrelemesini sağlar.

Kayısının Cilde Faydaları

Kayısının faydaları saymakla bitmiyor. Vücudun içerisine sağladığı katkıların yanı sıra, cilt ve saç güzelliği için de oldukça etkili bir meyvedir. Cilt için hayati önem taşıyan A ve C vitaminleri yönünden zengin olan bu meyve; cildin yumuşamasına, pürüzlerin giderilmesine, kuruluğun azalmasına ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. Kayısının faydaları ve cilde olumlu etkilerinden yararlanmak için şu maske tarifini deneyebilirsiniz;

  • 3 adet kayısı,
  • 1 tatlı kaşığı bal,
  • 1 çay kaşığı tarçın.

Her biri cilt güzelliği için oldukça faydalı olan bu malzemeleri kayısıyı püre haline getirdikten sonra bir kapta bir araya getirip cildinize uygulayın. 20 dakika bekletip ılık su ile durulayabilirsiniz.