Kekiğin Faydaları Nelerdir? Zararları Var Mı?

Kekik tadı, kokusu ve temel olan yararlı özelliklerinden dolayı mutfakta yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde kekik şifalı özelliği çok olan bitkiler sınıfına giriyor. Bu şifalı bitkinin içeriğinde bulunan kalsiyum, marganez ve demir eksikliği doldurarak, morale ve ruh haline iyi geliyor. Bunun dışında kekiğin içerisinde antiseptik sayılan ve mantara karşı özelliğe sahip olan timol uçucu yağı vardır.

Geniş antioksidan biriktirdiğinden dolayı vücudu onkoloji ve kalp ve damar hastalıklarından koruyabiliyor. Demirin zengin kaynağı sayıldığından, anemi hastalarına da önerilir. Bu bitkide bulunan kalsiyum arteriyel basıncı normalleştirme gücüne sahiptir.

Bu baharat ayrıca piridoksinin (B6 vitamini) kaynağı sayılır. Deri, sinir hastalıkları ve kas spazmlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu madde ayrıca nevrit, seboroik dermotit sırasında çok iyidir. Diüretik etkiye de sahip olan bu bitki, vücudu yaşlanmadan koruyor.

Kekiğin Zararları Var Mı?

Her bir ürünün olduğu kadar kekiğin de zararlı tarafları vardır. Kekik çok miktarda alındığında arteriyel basıncın yükselmesine neden olduğundan dolayı hipertansiyon rahatsızlığı olanların bu ürünü belirli miktarda kabul etmeleri tavsiye edilir. Birçok bitkide olduğu gibi kekik de toprağın içinde bulunan toksik maddeleri kendisinde topladığından dolayı ekolojik açıdan temiz olmayan bölgelerden toplanan ürün vücuda zarar verebilir.

Ayrıca ülseri olan insanlar için kekik tavsiye edilmez. Fakat prostatit ve erkeklerin üreme fonksiyon sorunlarına çok iyi gelir. Bu durumlarda bitkiyi demleyip, solüsyon halinde kullanmak uygun olacaktır.