KOSGEB Kredi Sistemi Kilitlendi

KOSGEB aracılığı ile verilen kredilere ilginin yoğun olmasından dolayı  aylık başvuru sayısının bir haftada tamamlanmasının ardından sistemin kilitlendiği açıklandı.

KOSGEB tarafından ekonomiyi canlandırmak amacıyla hükümetin desteği sayesinde faizsiz kredi imkanları tanınmaya başladı. Esnaflara verilecek olan faizsiz kredinin özellikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri geliştirmesi açısından önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Girişimciler için verilen 50 bin liralık devlet desteğinin yeni yıldan önce alınması için pek çok kişinin başvuru yaptıkları belirlendi. Sadece 1 hafta içerisinde 200 bin kişinin başvuru yaptığı öğrenildi.

KOSGEB Kredilerine Yoğun Başvuru

Daha önceki zamanlarda yapılan incelemelerde 11 ayda 250 bin kişilik girişin yapıldığı belirtildi. Özellikle yeni yıldan önce başvuru yapmak isteyen kişilerin sayısında artış yaşanması sisteme aynı anda binlerce kişinin girmesine neden oldu. Kredinin alınması için kuruma mutlaka üye olunması ve sürekli olarak bilgilerin güncellenmesi gerekiyor. Yeni üyelik girişlerin yaptırılması ve mevcut olan üyeliklerin güncellenmesi için girişlerin bu kadar yoğun olduğu belirtildi.

Sıfır faizli olarak işletme kredisi almak isteyen kişilerin sadece ilk günde başvuru sayılarının 50 bini geçtiği öğrenildi. Rakamların Çarşamba gününe kadar 500 bine ulaşması bekleniyor. KOSGEB yetkilileri tarafından yapılan son açıklamalar çerçevesinde 3.5 milyon kişiye rahatlıkla hizmet verebilecek olan bir bilgisayar alt yapısının oluşturulduğu ve bu alt yapı sayesinde artık çeşitli tıkanıklıkların önüne geçilebileceği açıklandı. KOBİ’ler tarafından gelişim açısından faizsiz kredi desteğinin büyük ilgi görmesi sürenin uzatılması için gelen çeşitli talepleri de beraberinde getirmeye başladı. KOSGEB tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde özellikle veri tabanına kayıt yapılmasının önemli olduğu belirtildi.