Kuşburnunun Bilinmeyen Faydaları

Kuşburnu şifalı bitkiler arasında eskiden bilinmektedir. Tıpta kurutulmuş meyveleri, hapları ve sıvı ekstratı kullanılıyor. Kuşburnunun tedaviaçısından önemi XVII yüzyıldan beribilinmektedir. Eski dönemlerde kuşburnu meyveleri olağanüstü ilaç olarak sadece ünlü kişilere özel izin ile veriliyordu. Şu anda kuşburnu meyvesi C vitamini kaynağı olarak tıpta geniş çapta kullanılıyor.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

C vitamini bünyede yer alan süreçte yer alıyor. Kuşburnu meyveleri çay, şurup, ekstrat ve toz şeklinde C vitamininin vücutta eksikliği ile ilgili olan aşağıdaki hastalıklarda alınır:

  • Kansızlıklarda ve organizma güçten düşüp zayıfladığında,
  • Aterosklerozda,
  • Zayıflaması ve enfeksiyonlarda (difteri, pnömoni, öksürük vb.),
  • Yavaş iyileşen yaralarda,
  • İskorbüt kemiğinin birleşmesini hızlandırır,
  • Çocukluktan kan pıhtılaşmaması durumlarında,
  • Böbrek taşı hastalığında, karaciğerde taş olduğunda.

Meyvelerinden hazırlanmış ilaçlar mide asiditesi az olduğunda ve kötü huylu kolestrolde kullanılır. İki-üç adet kuşburnu meyvesi yaşlı bir insanın C vitaminine olan bir günlük ihtiyacını karşılar.

Almanya’da ve Polonya’da böbrek ve idrar kesesi hastalıklarında kuşburnu meyveleri kullanılıyor. Tibet tıbbında kuşburnu meyveleri verem ve aterosklerozun tedavisinde kullanılıyor.

Kuşburnu meyveleri safra sorununda yardımcı olan ve genellikle metabolizmayı iyileştiren araçtır. Klinik çalışmalar sonucunda meyvelerin kullanılmasının atkrosklerozun gelişimini yavaşlattığı ortaya çıkmıştır. Anjin durumunda çiçekleri küçük doğranır ve bal ile karıştırılır. Bu lezzetli karışımı ağızda uzun süre çiğnemek ve yavaş yavaş absorbe etmek önerilir. Hastalığı çabuk iyileştirmek için tüm ara öğünlerde molada bu hazırlanmış merhemi ağızda tutarak kullanmak gerekir.

Kuşburnu içeriği çeşitli vitamin ve kimyasal elementler açısından zengin olduğundan dolayı sağlıklı bünye için koruyucu, hasta organizma için ise çok gerekli doğal ilaçtır.