Lahananın Faydaları Nelerdir?

Oldukça düşük kalorili sebzeler arasında yer alan yeşil yapraklı lahana, başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere, ülkemizin genelinde çok yaygın bir şekilde tüketilen sebzelerin başında gelmektedir. Bir kaç çeşidi bulunan lahana, genel vücut sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Lahananın içeriğinde bulunan; diyet lifi, protein, riboflavin, K ve C vitaminleri, potasyum, sodyum, demir, fosfor, manganez, kalsiyum ile çinko gibi mineral ve vitaminler, sağlık açısından lahanayı faydalı kılan etkenlerden bazılarıdır. Bir porsiyon lahana da, %95 oranında K vitamini bulunmaktadır. Yazımızın devamında, lahananın faydaları hakkında daha detaylı bilgiler yer almaktadır.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

Saç ve cilt sağlığı için faydalıdır: C vitamini bakımından zengin olan lahana, cilt sağlığı için oldukça önemli etkilere sahiptir. Düzenli tüketilmesi halinde erken yaşlılık belirtilerini azaltarak, cildin yaşlanma sürecini yavaş satmaktadır. A vitamini sayesinde ise, cildin daha sağlıklı ve berrak bir görünüme kavuşmasını neden olur. Bunların dışında içeriğindeki D vitamini ise, cilt sağlığına katkıda bulunarak, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Cilde lapa şeklinde uygulandığında; döküntü, sedef, böcek ısırıkları ve egzama gibi rahatsızlıklara oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Lahana yapraklarını cilt ve bez arasına sıkıştırmak koşuluyla uyguladığınızda ise, cildin yumuşak bir dokuya kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Kansere karşı korur: Lahananın faydaları arasında kansere karşı koruyucu etkisi, en bilindik yararlarında birisidir. Kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatarak, kanserli hücrelerin diğer organlara zarar vermesini engeller.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: İçeriğinde bulunan C vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. Lahana aynı zamanda serbest radikallerle savaşan, farklı içeriklere de sahiptir.

Enfeksiyonlara karşı korur: İçeriğinde bulunan kaliteli amino asitler ve farklı maddeler, vücutta görülebilecek enfeksiyon hastalıklarının önüne geçer.

Göz sağlığı için faydalıdır: içeriğindeki beta-karoten sayesinde, gözlerin makula dejenerasyonu rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır.

Beyin fonksiyonlarını güçlendirir: Özellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan farklı zihinsel rahatsızlıkların, görülme riskini en aza indirir. Yine yaşlılık döneminde beyin fonksiyonlarının yavaşlamasının önüne geçerek, beyin sağlığını koruyucu etkiye sahiptir.

Zayıflamaya yardımcıdır: Zayıflama konusunda yardımcı etkiye sahip olan lahana, formunu korumak ya da zayıflamak isteyenler tarafından da sıklıkla tüketilen sebzeler arasındadır. Özellikle son yılların en meşhur diyetleri arasında yer alan lahana diyeti, kilo vermek isteyenler tarafından en fazla tercih edilen ve sonuca ulaşılan diyetler arasında yer almaktadır.

Lahana Kaç Kaloridir?

Bir porsiyon pişmiş lahana, yaklaşık olarak 33 kaloridir. Kalori miktarının bu kadar az olması nedeniyle, kilo vermek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmesine neden olmaktadır. Lahananın faydaları kadar, lahana suyu da oldukça faydalıdır.