Nane Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Nane dünya üzerinde pek çok kültürde tıbbi olarak kullanılan bir bitkidir. Su buharı damıtma yöntemi ile elde edilen nane yağı, hem yenilebilen hem de harici kullanılabilen bir yağdır. Nane yağı en verimli ve en faydalı yağlardan birisidir. Nane yağının en bilinen etkisi ferahlatıcı olmasıdır. Bunun yanında mikrop öldürücü, ağrı kesici, gaz söktürücü, kan dolaşımını hızlandırıcı etkileri de vardır. Nane yağının faydaları ve kullanımı!

Nane Yağı Ağrıların Geçmesine Yardımcı Olur

Nane yağı, doğal bir ağrı kesici ve kas gevşeticidir. Bu özelliği ile kas ve sırt ağrılarını hafifletir. Migren ağrılarını azaltmak için baş, boyun ve ense bölgesinde kullanılır. Bunun yanı sıra cildi tahriş etmemesi için taşıyıcı bir yağ (zeytinyağı, hindistan cevizi yağı vb.) ile birlikte kullanılmalıdır. 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağa 5 damla nane yağı karıştırılmalıdır.

Solunum Açıcı ve Ateş Düşürücü

Nane yağının ferahlatıcı etkisi tıkanmış sinüsleri anında açar. Aynı zamanda kuruluktan tahriş olan boğazı da rahatlatır. Soğuk algınlığı, astım, bronşit gibi rahatsızlıklarda rahatlama sağlar. Ferahlatıcı etkisi, ateşi düşürmek için de kullanılır. Nemli bir beze birkaç damla nane yağı damlatmak yüksek ateşi dindirir.

Enerji Verici ve Dikkat Toplayıcı

Nane yağını koklamak enerji verir. Aynı zamanda burun altına bir damla nane yağı sürmek dikkat dağınıklığı ve dalgınlık gibi günlük hayatı zorlaştıran rahatsızlıkların etkilerini azaltır. Hassas cilde sahip kişiler nane yağını mendile damlatıp kullanabilirler.

Cilt Bakımı

İltihaptan arındırıcı özelliğiyle cilde canlılık ve sağlık katar. Cilde uygulanacak nane yağı mutlaka bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır. Tüm ciltte kullanmadan önce küçük bir bölgede alerji olup olmadığı test edilmelidir. Güneş yanıklarında ise hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanıldığında, cildin ferahlamasına ve yanıkların daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.