Örgü Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Pek çok ev hanımı tarafından severek yapılan el işlerinden biri örgü örmektir. Örgü örmek kolay olduğu kadar dikkat edilmesi gereken önemli noktaları mevcuttur.

Örgü yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden en başında, kullanılacak olan ipin doğru bir tercih yapılası gelir. Birkaç adet ip alacağınız zaman, iplerin aynı marka ve aynı seri numarasına sahip olması oldukça önemlidir. Farklı markalarda ancak aynı renk tonunda bir iç seçiminde bulunduğunuzda, her ne kadar ilk etapta anlaşılmasa da örmeye başladıkça aradaki fark ortaya çıkacaktır. Böyle bir sonuç ile karşılaşılmaması adına ip seçimi yaparken dikkat edilmesi gereklidir.

Dikkat edilmesi gereken başka bir mesele örgü modelleri arasında beğenmiş olduğunuz bir modeli kendiniz için nasıl uygun bir hale getireceğinizdir. Bunun içinde kendi kullandığınız kazak, hırka gibi kıyafetlerinizden yardım alarak ölçülerini ayarlayabilir ve örgü işini gerçekleştirebilirsiniz.

Örme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Ayrıca örgü yaparken örüş şekline de dikkat edilmesi gerekir. Kimleri sıkı bir örgü örerken, kimileri ise gevşek bir örgü örebilir. Ancak örme şeklinin modele göre değişmesi gerekir. Bunun için de yapılması gereken şey, seçmiş olduğunuz örgü modeli anlatımını dikkatle incelemek ve buna göre örgü örmektir.

Örgü Ütüleme Nasıl Olmalıdır?

Örgü işlemleri tamamlandıktan sonra ütüleme işinde de oldukça dikkatli olmak gerekir. Örgülerinizi, kullanmış olduğunuz ipin talimatlarına göre ütülemelisiniz. Eğer ki ipiniz ütüye uygun değilse, koltuk ya da yatağınızın altına koyarak da düzleşmesini sağlayabilirsiniz.

Örgü işinin en önemli ve en zor kısmı ise kenar ilmekleridir. Sıra kenar ilmeklerine geldiğinde, ilmekleri örmeden önce doğrudan şişin üzerine almanız size yardımcı olacaktır. Böylelikle örgünün devamlı olarak yanlara doğru büyümesinin önüne geçilirken, örgü dikişlerinin daha şık ve güzel bir görünüme sahip olması sağlanabilir.