Salamura Zeytin Nasıl Yapılır?

Günümüzde ekonomik ve sağlık koşullarından dolayı, evde zeytin yapanların sayısı oldukça artmış durumdadır. Hem kolay hem de çabuk yapılan bu işlem, ev ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

Zeytinin İnsan Sağlığına Faydaları

Dünyanın büyük zeytin üreticilerinin başında gelen ülkemizde, neredeyse her evde (özellikle Ege bölgesinde) salamura zeytin yapılıyor. Zeytinin faydaları düşünüldüğünde, zeytin tüketimindeki artışın yetersiz olduğu görülüyor. Zeytinin mide ve bağırsak kanserlerine karşı önleyici özelliği, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına (kabızlık problemine çözüm olur) ve karaciğerin korunmasına yardım ettiği, kalp sağlığına faydası ve damar tıkanıklığına karşı koruyucu özelliği, çok etkili antioksidan özelliği ve vücudu dışarıdan gelecek mikroplara karşı engellemesi ve yaşlanmayı geciktiren hücre yenileme özelliği faydalarının başında geliyor.

Zeytinden doğal yollarla elde edilen (soğuk sıkma) zeytinyağı ise tam bir şifa kaynağıdır. Soğuk algınlıklarından mide ve kulak ağrılarına, çatlak önlemesinden kansere karşı korumasına kadar sayılamayacak kadar faydası olan zeytinyağının her sabah aç karnına bir bardak içilmesi sağlık açısından tüm uzmanlar tarafından öneriliyor.

Evde Salamura Yeşil Zeytin Yapmak

Evde yeşil zeytin salamurası yapmak için (5 kg. yeşil zeytine göre); bir su bardağı tuz, yarım çay bardağı limon tuzu, 1’er yemek kaşığı sirke ve sıvı yağ ile 5 litre su ile bunları alacak ve boşluk kalmayacak ebatta plastik veya cam kavanoz gerekiyor. Yapılışı ise çok basit; önce zeytinlere diklemesine çizik atılıp kavanoza dolduruluyor, daha sonra kavanoz su ile dolduruluyor ve 4 veya 5 günde bir suyu değiştiriliyor. 15-20 gün sonra eğer suyundaki acılık geçtiyse su dökülüyor (acılık geçmezse aynı işleme geçene kadar devam edilmeli), diğer malzemeler yeni bir suyla karıştırılarak kavanoza doldurulup yaklaşık bir hafta bekletiliyor ve daha sonra kullanılabiliyor.

Evde Salamura Siyah Zeytin Yapmak

Evde salamura siyah zeytinin yapılışı ise daha farklı yöntemle oluyor. 5 kg. siyah zeytin için, 1 kg. kaya tuzu ile yeşil zeytin için kullanılan aynı miktarda sirke ve bir çay bardağı zeytin yağı gerekiyor. Salamura işlemine başlamadan önce zeytinler iyice yıkanmalıdır. Daha sonra, 10 kg. civarındaki bidona zeytin ve tuz dolduruluyor, burada önemli olan her zeytin sırasından sonra tuzun konması ve bidonun üst noktasına kadar bu işlemin sıra ile yapılmasıdır. haftada iki defa bidon sallanarak zeytinin suyunun çıkmasına yardım edilir ve bir haftanın sonunda zeytinler bidondan çıkarılıp naylon çuvala konur ve ağzı kapatılır.

Çuvalın altına bir süzgeç ve geniş bir kap (suyun dışarıya dökülmemesi için), üzerine de iyice bastıracak bir ağırlık konularak, çuval gün aşırı ters düz edilir. İki hafta sonra zeytinler çıkarılır ve yıkanmadan kavanoza konur, yağ ve sirke ilavesi ile de kullanılabilir.