Sanat Terapisi Nedir?


Sanat terapisi ile ilgili yapılan en yaygın yanlış anlaşılma, terapistin sanat eserini yorumlamasını ve içinde saklı olan anlamları çözüp çözdüğünü içermesidir; Aksine, bu zevke sahip olan terapist değil, imgenin yaratıcısıdır. Terapistin rolü esas olarak anlayışlı bir şekilde sağlar.

Sanat Terapisi Nedir?

Sanat terapisinin her biçiminde katılımcılar, çoğunlukla kağıt ve boya olmak üzere sanat malzemeleri kullanarak duygularını keşfetmeye teşvik edilir ancak kolaj, kil ve heykel gibi çeşitli malzemeler kullanılabilir (ahşap, tel, metal örgü, plastik, bulunmuş malzemeler Yapraklar veya taşlar gibi doğal malzemeler de dahil olmak üzere).

Açıklamanın zor olduğu, mizaç ve sembollerin ruh hallerini tasvir etmede rolü önemlidir. Katılımcılar, sanat malzemelerini nasıl kullandıkları, üretilen sanatın anlamına katkıda bulunabilir.

Sanat malzemeleri (maddeleri), onları kullanan kişinin içindeki duyguları canlandırabilir. ‘Sihirli’ güçlerin imge veya nesneye yatırılması mümkündür ve sanat eserleri imge veya nesnenin yapıcısı için büyük sembolik önem kazanabilir.

Bu nedenle, imajın nasıl değiştirildiği, depolandığı, gösterildiği veya yok edildiği alakalı hale gelebilir. Birlikte izlenen bir dizi resim, özellikle aydınlatıcı olabilir; örüntüler veya bir “anlatı” ayırt edilebilir.

Tersine, imge ya da nesne oluşturma süreci, nihai sonuçtan daha önemli olabilir – belki de ifşa edilen bir görüntüyü çözmek için bir yetersizlik ya da onu inşa etme ya da imha etme ya da imha etme fiili süreci gibi resimsel bir mücadele olabilir. Sonun sonucu ilgisiz gözükebilir.

Grup çalışmasında, gruptaki birey üzerinde bir vurgu yapılabilir; her katılımcı, kendi sanat eseri hakkında bir bütün olarak grupla konuşmak için ayrılmış bir zaman kazanır.

Diğer yaklaşımlar, grup katılımcıları arasındaki alışılmış yolları aydınlatmak ve bunları inceleme ve tefekkür için açan bir sürecin parçası olarak keşfetmekten daha fazla ilgisini çekebilir: Bu, ‘etkileşimli model’.


Esnaf Kredisi

Akbank

Akbank’tan 30 Bin Lira KOBİ Kredisi!

KOBİ kredileri orta ve küçük çaptaki işletmelere bankalar tarafından sağlanan geri ödemeli finansal desteklerdir. Ekonomik anlamda zor durumda kalan ya da işlerini büyütmek ya da geliştirmek için paraya ihtiyacı olan işletmeler KOBİ kredisi kampanyalarını araştırarak yararlanırlar. Akbank KOBİ kredisi de bunlardan biridir. Akbank müşterisi olan işletmelere sağlanan bu kredi ile orta ve küçük sermayeli işletmeler işlerini geliştirebilir ya da işlerinin düzene girmesi için gerekli maddiyata sahip olabilir. […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.