Soğanın Bilinmeyen Faydaları

Soğan aslında doğal bir antibiyotik olarak eski çağlardan bu yana bilinen bir yiyecektir. Bazıları soğanı ne çiğ ne de yemekte yemezken bazıları da her yemeğin yanında soğan tüketmektedir. Sevmeyenlerin çoğu soğanın o keskin kokusundan rahatsızlık duyduğu ve tadını beğenmedikleri içindir. Ama tam tersine soğan yemek birçok derde deva olacaktır.

Soğanın Bilinmeyen Faydaları

  • Soğan vücudumuzdaki kanı arındırmaktadır.
  • Kan dolaşımını hızlandıran soğan vücudumuzda ki toksinleri atmamız için bize yardım eder.
  • Vücudumuzda ki yaraları iyileştirici etkisi vardır.
  • Soğuk algınlığı ve gripte meydana gelen burun tıkanıklığına faydalıdır. Mukusu sıvılaştırarak akmasını sağlar.
  • Soğuk algınlığı ve grip için bire birdir.
  • Soğan kabızlığa iyi yönde fayda sağlamaktadır.
  • Sinirleri yatıştıran soğan hafızayı da güçlendirici etkiye sahip.
  • Kemik erimesi için faydalı bir besindir.

Dilimlenmiş Soğanı Vücut Ağrılarında Kullanabilirsiniz

Dilimlediğiniz soğanı ağrıyan ayaklarına koyabilirsiniz. Peki dilimlenmiş soğanı ağrılar için nasıl kullanacaksınız?

Ayağımızın altından geçen 7 bin tane sinir ucu vücudumuzdaki birçok yeri etkilemektedir. Eğer romatizmal ağrılarınız varsa ve yağmurlu havalarda bu sorunu yaşıyorsanız, ağrının olduğu yere ya da ayağınızın altına soğanları dilimlenmiş şekilde yerleştirin. Gece yatmadan önce uygulayın sabah kalktığınızda ayaklarınızı rahatlamış ve ağrılardan kurtulmuş hissedeceksiniz.

Böbrek ağrıları için faydası bulunan soğan aynı zamanda böbrekte meydana gelen taş ve kumun dökülmesine yardımcı olurken tekrar oluşmasını da engelliyor. Ancak bunlar tavsiye niteliği taşıyıp, önemli rahatsızlığı olan kişilerin ilk olarak doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Solunum Yolları İçin Soğanın Faydası!

Solunum yollarını açan soğanı bir beze sararak baş ucunuza koyabilirsiniz. Özellikle bebeklerde burun tıkanıklığına oldukça iyi geldiği söylenip, birçok anne bu yöntemi deneyerek olumlu sonuçlar aldığını belirtmektedir. Ancak önemli rahatsızlıklarda doktora görünmek gerekir.

Balgam arttırıcı özelliğe sahip soğanı ezerek lapa haline getirebilir, sevdiğiniz gıdalarla karıştırarak tüketebilirsiniz. Hem sevdiğiniz tatları da almış olur hem de soğanın faydalarından yararlanmış olursunuz.