Tereyağının Süper Gıda Olmasının 5 Sebebi

Tereyağı, margarin ve diğer yağlar ile karşılaştırıldığında daha sağlıklı bir seçenek olarak göze çarpar.

Tereyağı mı Margarin mi?

Margarin adı altında trans yağlar üretilip kullanılmaktadır. Buna kıyasla tereyağı, margarin ile karşılaştırıldığında her açıdan daha sağlıklı bir seçenektir.

Tereyağı Neden Süper Gıdadır?

Mükemmel bir A Vitamini kaynağıdır, D, E ve K Vitamini, bakır, krom, manganez, çinko, selenyum ve iyot gibi mineraller vardır. Ayrıca omega-3 ve omega-6 yağ asitleri vardır. Kolon, deri, akciğer ve göğüsteki kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Kanseri etkin olarak savaşır.

  • Bütirik Asit

Bütirik asit, aynı zamanda “bir anti-kanserojen, kısa zincirli yağ asidi” olarak adlandırılabilir ve içinde 4% yağ bulunur. Araştırmalar meme tümörleri için faydalı olduğunu kanıtlamıştır, etkin bir şekilde kanserin büyümesini engeller.

  • Yağda Eriyen Vitaminler İçerir

Tereyağında bulunan vitaminler yağda çözünebilendir, bu vitaminler kolayca vücut tarafından asimile edilir ve dönüşüme ihtiyaç duymaz.

Tereyağı Yağ Yapar mı?

Tereyağı yağ yapmaz. Kek ve kurabiye gibi ürünler tüketmek, aslında şeker ve beyaz un ve tüm yağlı yiyecekler yağ yapar. Daha önce belirtildiği tereyağı kısa ve orta zincirli yağ asitleri içerdiğinden, bu moleküller yağ dönümünden sorumlu değildir. Tereyağı zararlı olarak bilinse de margarin ve diğer yağlara oranlı sağlıktır.