Tığ Oyası Nasıl İşlenir?

Tığ oyası, daha çok ev hanımları tarafından severek yapılan ve kıl kullanılarak örülen el işi çeşitlerinden biridir. Tığ ile yapılabilecek pek çok oya türü vardır. Havlu kenarlarına, tülbent kenarlarına ve yatak örtülerine işlenebileceği gibi bunun gibi pek çok alanda, hatta direkt olarak dantel şeklinde işlemek de mümkündür.

Tığ Oyası İçin Gerekli Malzemeler

Tığ modelleri arasından yapılabilecek oyalardan biri, özellikle evlilik çağına gelen genç kızlar tarafından büyük ilgi gören püsküllü tığ oyası modelidir. Püsküllü tığ oyası modelini işlemek sanıldığı kadar zor olmamakla beraber oldukça basit ve hatta eğlencelidir. Püsküllü tığ oyası modelinde ihtiyacınız olan malzemeler seçmiş olduğunuz tülbendinizin rengine uygun farklı tonlarda püsküller, boncuklar, tülbent kenarını kıvırmak için ip ve küçük numaralı bir tığdır.

Tığ Modelinin Anlatımı

El işi çeşitleri arasından en kolayı olan tıp işi ve tığ işinin de en eğlenceli olanları arasından püsküllü tığ oyasına başlarken öncelik tülbendin kenarının güzel durması için kıvırma işlemini yapmalısınız. Bunun içinden ikişer adet zincirden bir sıra zürafa örmeniz ideal olacaktır. Oyayı işlemeye başladığınızda ilk olarak tığınızı başlangıç noktasındaki zürafaya sabitlemeli, 6 adet zincir çekip sonuncusunda ipinizi uzun bırakmalısınız. Bu noktada tığı ipten çıkarıp yerine bir adet boncuk geçirmeli, ilmeği boncuğun içerisinden geçirerek hafif bol bırakmak sureti ile bir adet zincir çekmelisiniz. Akabinde çektiğiniz o zinciri boncuğun dibindeki zincire batmalı ve bir adet sık iğne yapmalısınız. Sonra tekrar 6 adet zincir çekmeli ve sıradaki 3’üncü boş zürafaya bir adet sık iğne yapmalısınız. Bu işlemi kendi zevkinize göre belirli aralıklarda sürdürmeli, belirlediğiniz bir motifte boncuk yerine aynı işlemlerle püskül almalısınız. Bu tekniği tülbendinizin tüm kenarlarında uyguladığınızda püsküllü tığ oyasını işlemiş olacaksınız.

Ayrıca modelde kullanacağınız püskülleri hazır alabileceğiniz gibi evde bir çengel yardımı ile de yapabilmeniz mümkündür.