Üzüm Suyu Nasıl Sıkılır?

Günümüzde alternatif tıp yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilen meyvelerden birisi de, üzümdür. Üzümün faydaları ele alındığında, vücut fonksiyonlarını düzenleyici özelliğinin yanı sıra, ruhu dinlendiren bir yapısının olduğu da görülmektedir. Özellikle üzüm suyundan elde edilen pekmez, vücut için adeta bir şifa kaynağıdır diyebiliriz. Üzümün içerisinde bulunan mineral ve vitaminler, üzümün faydaları bakımından çok değerli meyveler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Ülkemizin iklim koşullarında çok rahat bir şekilde yetişen üzüm, özellikle Ege Bölgesinde daha yaygın ve profesyonel bir şekilde yetiştirilmektedir. Yazımızın devamında, üzüm suyu nasıl sıkılır? Sorusunun cevapları yer almaktadır.

Üzüm Suyu Nasıl Sıkılır?

Üzüm suyunu sıkmak, diğer katı meyvelere göre biraz daha meşakkatli ve zaman gerektiren bir iştir. Piyasada satılan hazır üzüm sularına güveniniz yoksa, evinizde kendiniz de üzüm suyu sıkarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Üzüm suyunun nasıl sıkıldığını anlatırken sizin tercih edeceğiniz miktarına bağlı kalacağımız için, herhangi bir ölçü vermeyeceğiz.

Üzüm suyunu sıkmaya başlamadan önce, üzümleri çok iyi bir şekilde yıkayarak temizleyin. Üzümün iyi bir şekilde yıkanması, daha sağlıklı ve temiz olmasını sağlayacaktır. İyi bir şekilde yıkanan  üzümlerin tamamını alacak şekilde bir kabın içerisine alın ve üstüne  tamamen kapatacak kadar su ilave edin. Daha sonra üzüm taneleri çatlayana kadar, su kaynatılmalıdır. Su kaynadıktan sonra içerisine yeterli ölçüde şeker eklenerek, üzümler ayıklanır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, üzümleri ayıklamadan önce suyunun tam olarak çıkması için biraz ezmek gerektiğidir. Biraz bekledikten sonra, istenilen kıvama gelecektir. Sıktığınız üzüm suyunu, dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

Üzüm Suyunun Faydaları

  • Üzümün faydaları ile üzüm suyunun faydaları, hemen hemen aynıdır. Ve çocukların gelişiminde ve boy atmasında oldukça faydalı olan üzüm suyu ya da diğer adıyla pekmez, çocukların gelişimini tamamlayıcı önemli bir besin kaynağıdır.
  • Üzüm suyu aynı zamanda kan değerleri düşük olan hastalar için, şiddetle tavsiye edilmektedir. Kan yapıcı özelliği sayesinde annemi rahatsızlığına karşı da tavsiye edilen meyveler arasında, en başlarda yer almaktadır.
  • Kadınların adet dönemlerinde kaybedilen demir eksikliğini tamamlamak için, üzüm suyu tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Pekmezin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller, kış aylarında üst düzey bağışıklık sağlayarak, kış hastalıklarına karşı vücudu korur.

KISACA;

Üzüm Suyu Nasıl Sıkılır?

Üzümün suyunu sıkmak, diğer meyvelere göre biraz daha zor ve süre isteyen işlerden birisidir. Sıkmak istediğiniz üzümleri iyice yıkayarak, uygun bir kabın içerisine alın. Daha sonra üzümlerin üzeri kapanıncaya kadar su ekleyin.  Üzümleri çatlayana kadar, suyu  kaynatın. Üzümler çatladıktan sonra herhangi bir alet yardımıyla, biraz ezerek üzüm suyunun tamamen çıkmasını sağlayın.

Tüm bu işlemlerin ardından, gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz üzüm suyu hazır demektir.