Üzümün Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Türkiye üzüm yetiştiriciliği açısından oldukça gelişmiş ve toprağı üzümün yetiştiriciliğine en uygun olarak bulunan ülkelerden birisi olarak bulunuyor. Özellikle Ege’de yetiştirilen üzümlerin Akdeniz’de ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirildiği de görülüyor. Önemli bir ticaret kaynağı olmasının yanı sıra üzümün pek çok faydası da bulunuyor. Türkiye önemli bir geçmişe sahip olduğu bağcılık kültürünü geliştirmeye devam ediyor.

İklimin Üzüm Yetiştiriciliğinde Önemi

Bağcılık anlamına da gelen bu işin temel faktörü kesinlikle uyumlu bir iklimde başlatılması oluyor. Yetiştirilecek olan toprakla oluşacak olan bağın iklimle tam olarak örtüşmesi başarılı olmanın temel faktörleri arasında yer aldığı için toprağın seçimini yaparken dikkat etmek gerekmektedir. Yetiştirilecek olan yerin seçimi doğru bir şekilde yapıldıktan sonra (Türkiye’de Ege, Akdeniz, Güneydoğu bölgeleri) toprağı hazırlamak gerekiyor.

Üzümün yetiştirileceği arazi tam olarak temizlenmesi yani kayalar vs varsa atılması gerekiyor. Asma denilen bitkinin gelişmesinin çok uzun sürdüğü biliniyor ve sonbahar ayına kadar 10 derecenin üstünde sıcaklıklarla büyümesini devam ettiriyor. Bu nedenle Türkiye’de Karadeniz bölgesinin ikliminde ve toprağında yetiştiriciliğini yapmak ya da Doğu Anadolu bölgesinin ikliminde yetiştiriciliğini yapmak mümkün olmuyor. Yıllık sıcaklığın yetiştiricilikte önemini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Üzümün Yetiştirilme Aşamaları

Türkiye’de birçok insanın geçim kaynağı olan bağcılık birkaç aşamadan meydana geliyor. Yetiştiricilik yapmak isteyen biri doğru iklimi ve doğru arazi şartlarını sağladıktan sonra budama, sulama, gübreleme ve dikim aşamalarını da oldukça iyi ve doğru yapması gerekiyor. Budama evresi ilk evre olup bilgi ve birikim gerektiren bir evre oluyor. Yüksek bir verim almak isteyenlerin budama evresinde bilgisi olan biriyle yapması daha doğru oluyor. Belirli başlı özelliklere uyularak budama evresi tamamlanıyor.

Sulama evresi ise mayıs ve haziran ayları arasında yapılıyor. Çeşitli sulama yöntemleri kurarak bu evreyi doğru bir şekilde tamamlamak verimi arttırıyor. Gübreleme evresi ise şubat ve mart ayarları arasında, eğer bir gübre daha atılacaksa o da nisan ve mayıs ayları arasında atılıyor. Gübreleme evresinin önemi bağın direncini arttırıyor olmasından kaynaklanıyor. Dikim evresi olan son evre ise hayvan ya da makine gücü kullanılarak yapılıyor. Bu evrede de teknik bilgiye sahip olmak gerekiyor.

Üzümün Önemi

Yetiştiriciliği zahmetli olan ve takip isteyen üzümün faydaları oldukça geniş bir yelpazede bulunuyor. Astım, kemik hastalığı, kalp rahatsızlığı, migren gibi hastalıklara iyi gelmesinin yanı sıra kabızlığa, psikolojik yorgunluklara, kolestrol, böbrek rahatsızlıklarına da iyi geliyor.