Vişne Kompostosu Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Kişiler günlük hayatlarında özellikle yaz mevsimlerinde bazı meyvelerin kompostosunu yapabilirler. Bunun için pazar ve manav içinde arayışlara girişirler. Bu meyveler arasında da en sevilen vişne olmaktadır. Birçok hastalığa ve kişilere faydası olan vişne kompostosu, marmeladı ve reçeli yapılmaktadır. Bu husus da ise komposto konusuna dikkat verilirse şu şekilde açıklanabilir:

Komposto İçin Nasıl Meyveler Seçilmelidir?

Komposto için meyveler manavdan ve pazar yerlerinden bulunabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken tek konu hormonlu olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü uzun süre saklanan yiyecekler olduğu için hormonlu olması sağlığı tehdit edebilir. Bunların yerine bu vişneleri kendi meyve bahçenizde veya emin olduğunuz kişilerden almayı tercih edebilirsiniz.

Vişne Kompostosu Yapım Aşamalar Nedir?

Vişnelerin hepsi temizlenip yıkanmalıdır. Tercihe göre vişnelerin çekirdekleri temizlenebilir veya yeme aşamasında da çıkartılabilir. Meyveler alınıp bir tencere içerisine bırakılır. Kişilerin tercihine göre şeker oranı ayarlanmalıdır. Genel bir ölçü ise bir kilogram vişneye yarım kilogram kadar şeker koyulmalıdır. Aynı ölçülerde su koyulmalıdır. Bütün bu malzemeler ocakta kaynamaya bırakılır. Bu aşamada ise 15 20 dakika kadar kaynaması beklenir. Bu aşamadan sonra kaynayan komposto artık olmuş kıvamındadır. Ancak dikkat edilmesi gereken konu vişnelerin dağılmaması ve yeterince kaynamasına dikkat edilmelidir.

Yapılan Komposto Nasıl Saklanmalıdır?

Kompostoların saklanması da önemli bir noktadır. Saklanması için yeterli boyutlarda kavanozlar elde edilmelidir. Kavanozların cam olması sağlık açısından tercih edilmelidir. Kavanozlara koyulan kompostoların sıcak olması gerekmektedir. Sıcak koyulan meyveler hemen kapakları kapatılmalıdır. Kapatılan kapaklar sıcaklık sayesinde soğuk havanın genleşmesi ile bir pompa etkisi oluşturacaktır. Bu sayede hava ile temas kurulmayacak ve kompostonun bozulma olayı olmayacaktır. Meyveler bu şekilde saklanması sağlıklı olacaktır.

Kompostolar Nerelerde Kullanılır?

Kompostolar her türlü şekilde kullanılabilir. Yemeklerin üzerine tatlı olarak, kompostonun suyunu içerek veya vişneler bazı pasta süslemelerinde kullanılabilir. Yaz mevsiminde bulunan meyveler kış mevsiminde yeteri kadar sağlıklı olmamaktadır. Kişiler de kış mevsiminde yaz meyvesi yemek için bu şekilde saklamak yöntemlerine başvurabilir. Bu durumun ne derece sağlıklı olduğu ise tartışılmaktadır. Ancak cam kavanozlarda ve yeni kapakların kullanılması tercih edilmelidir. Kapakların kullanılmamış ve pas, çizik vb. şekilde olmaması halinde birkaç ay içinde tüketilmesi doğru olacaktır. Bu şekilde olan kompostolar da yeteri kadar sağlıklı olacaktır. Bu mevsimlerde saklanan komposto vişnenin faydaları yaz dönemindeki kadar da sağlıklı olmaktadır. Ancak şeker oranına dikkat edilmelidir.