Yaban Mersininin Sağlığa Faydaları

Kanser ve diğer birçok hastalığa faydalıdır. Güçlü anti-oksidanlar içerir. Yüksek anti-oksidan içeren gıdalar arasında yer alır. İçlerinde bulunan diğer gerekli besinler A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, manganez, bakır, demir, çinko, selenyum ve liftir. 1 fincan yaban mersini 84 kaloridir

Sağlığa Faydalarından Bazıları Şunlardır;

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamini ve antosiyanin bağışıklık sisteminin gücünü arttırarak, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı mücadele edici bir güç sağlar.

  • Hafıza Geliştirir

Yaban mersini beyne iyi gelen gıdalar arasındadır.  Yaşa bağlı hafıza kaybını azaltmada faydalıdır. Stresten beyni korumak ve nöronların işlevselliğini artırmak için etkilidir. Ayrıca Alzheimer ve demans gibi hastalıklardan kurtarıcı etkisi vardır. Düzenli olarak yaban mersini tüketenler beyin fonksiyonlarını ve hafızasını geliştirebilir. Günde en az yarım bardak yaban mersini tüketebilirsiniz.

  • Kolestrole İyi Gelir

Yaban mersini kolesterolü düşürmek için doğal bir besindir. Yaban mersini kolesterol düşürmek için ilaçlardan daha etkili bileşikler içerir. İlaçların aksine yaban mersininin yan etkisi de yoktur.

  • Kalp Sağlığı İçin Önemlidir

Yaban mersininde bulunan lif içeriği ve güçlü antioksidanlar kalp için doğal bir gıda takviyesi olarak iyi gelir ve pek çok hastalığa karşı korur. Yukarıda belirtildiği gibi kalp düşmanı kolesterole de iyi gelir.

  • Kanseri Önler

Yaban mersininde bulunan ellagic asit ve pterostilbene gibi bileşikler kansere karşı mücadele edici bir güç sağlar. Yaban mersinindeki mevcut fenolik bileşikler, kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği söylenmiştir.

  • Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

Yaban mersininde bulunan diyet lifleri kronik kabızlık tedavisi için etkilidir. 1 su bardağı yaban mersini günlük lif ihtiyacının %14’nükarşılar. Diğer taraftan fruktoz, sodyum, bakır, vitaminler sindirim sisteminin işleyişini geliştirir.

  • Anti-depresan Etkisi Vardır

İyi bir ruh hali ve depresyon tedavisi için bazı etkili bileşikler içerir.