Yeni Yıl Esnaf Kredisi Desteği Verilecek


Bankacılık alanında yapılan düzenlemeler sonrasında yeni yıl ile birlikte esnafın yılı olabileceği ve ucuz kredinin sağlanacağı açıklandı.

Esnaflığın zor olduğu ve pek çok maliyeti beraberinde getirdiği düşünüldüğü zaman kredi ihtiyacının arttığı söylenebilir. Halkbank tarafından yapılan yeni düzenlemeler ve çalışmalar doğrultusunda yeni yılda esnafın yüzünü güldürecek kararlar alındı. 1 Ocak itibariyle esnafın ucuz kredi kullanabilmesinin amaçlandığı düşünülerek devlet bütçesinde 1.3 milyar lira faiz desteği ayrıldı. Bu sayede hükümet tarafından desteklenen çalışma sonrasında tüketicilerin ucuz krediye ulaşması sağlanacak. Son dönemlerde esnafın sıklıkla yaşadığı maddi kaynak sıkıntısına böylece çözüm bulunacak.

Esnafa Uygun Fiyatlı Kredi

Şimdiye kadar esnaf ayrımı yapılmaksızın Esnaf Kooperatifi tarafından 150 bin liraya kadar olan krediler uygun fiyatlardan veriliyordu. İndirimli faizlerin üzerini hazine karşıladığı için esnaflara kolaylık sağlanıyordu. 2016 yılında faiz desteğinin biraz daha artırılması ancak en büyük desteğin 2017 yılında verilmesi kararlaştırıldı. 2017 yılında hazine tarafından ayrılan destek tutarının yüzde 85.7 oranında artırılmasına ve böylece 1 milyar 300 milyon liraya kadar çıkarılmasına karar verildi. Devlet tarafından verilen desteğin artması sonucunda daha çok esnafa uygun fiyatlı kredi imkanı sunulabilecek. Sunulması planlanan kredilerin faizleri yüzde 5 oranında belirlendi. Eskiye oranla karşılaştırma yapıldığı zaman kredi masraflarının neredeyse alınmadığı bir sistem oluşturulacak.

Daha önceki çalışmalarda esnaflara 30 bin lira faizsiz kredi imkanı tanınıyordu. Ancak pek çok esnaf tarafından tercih edildiği için konu hakkında ayrılan kaynağın sadece 6 ay içerisinde tükendiği açıklandı. Ardında yaşanan darbe girişimi gibi olumsuz durumların ardından fırsat yakalanıp kaynak tekrar yenilenemediği için esnaflar bankadan elleri boş dönüyorlardır. Yapılan çalışma sonrasında yeni yıl ile birlikte 30 bin lira faizsiz kredi imkanının yeniden doğacağı ve bu alan için 1.3 milyar lira ödeneğin ayrılacağı açıklandı. Faizsiz kredi için yapılan esnaf başvurularının titizlikle incelenmesinin ardından gerekli dönüşlerin yapılması planlanıyor. Yeni sisteme göre ilk defa kredi alacaklara bu tür bir desteğin sağlanması planlandığı için daha önce kredi alanlar ve ödeme yapanların durumdan yararlanamayacakları öğrenildi.