Yorgunluk ve Yanlış Beslenme ile İlişki

Karbonhidratlar kaslarınızdaki depoları boşaltmadan yağ yakabilmenize yardımcı olur. İdeal bir diyet %50-55 kompleks karbonhidratlardan oluşur.

Her Gün Birkaç Kere Enerji Tazelemesini Kim İstemez ki?

Tabiki iyi bir uyku, düzenli egzersiz ve etkili stres yönetimi size fazlasıyla dönecektir. Ancak enerjinizdeki düşüşün nedenini anlamak için, beslenme alışkanlığınızda enerjinizi sömüren unsurları saptamanız gerekiyor. (İpucu: O düşük karbonhidratlı diyetler size hiç de iyi gelmiyor.)

Tufts Üniversitesi’ nde Friedman Beslenme Bilimi ve Yönetimi Okulunda beslenme alanında doçent olan Jennifer Sacheck, “Vücudumuz gıdalardan aldığımız besin öğeleri ve enerji sayesinde işler. Yani neyi, nasıl ve ne zaman yediğimiz bizi halsiz bırakabilir veya daha iyi hissettirebilir” diyor.

Aşağıda sizin için derlediğimiz beslenmeyle ilgili basit püf noktaları günlük hayat kalitenizi arttıracak:

Öğün Aralarınız Çok Uzun

Çözüm: Erken saatte atıştırın, sık atıştırın.

Beslenmeden geçirdiğiniz her iki saatte bir kan şekeriniz düşer, bu da enerjinizi olumsuz etkiler.

Neden mi: Gıdalar vücuda kan dolaşımında taşınan bir şeker türü olan glukoz takviyesinde bulunur. Hücrelerimiz glukozu vücudun temel enerji taşıyıcısı olan adenozin trifosfat(ATP) a dönüştürmek için kullanır. Beynimiz, kaslarımız, kısaca tüm hücrelerimiz ATP’ ye ihtiyaç duyar. Ancak kan şekeri düştüğünde, hücrelerimiz ATP yapacak ana maddeden yoksun kalmış demektir. Ya sonra? Her şey yavaşlamaya başlar. Yorgunluk, açlık, huzursuzluk ve dikkat dağınıklığı baş gösterir.

Kan şekerinizi sabit tutmak için her 2-4 saatte bir atıştırın. Kan şekerinizin en düşük olduğu zaman dilimi olan uyandıktan sonra ilk bir saat içerisinde mutlaka bir şeyler atıştırın.

Kahvaltınızda Beyaz Ekmek Tüketiyorsunuz

Çözüm: Lifli besinleri hayatınıza dahil edin.

Enerjinin düşmanı şekerli bir kahvaltıdır: pankekler, beyaz ekmek ile tost, muffinler vs. Bunun yerine, güne çözünebilir lifli gıdalarla başlayın (yulaf gevreği, arpa ve kuru yemişlerde bulunur).

“Disease Proof” isimli kitabının yazarı, Yale Üniversitesi Araştırma Merkezinin kurucularından Dr. David Katz: “Lifli gıdalar sindirim yolunda çözünür, şeker ve yağların emilimini azaltan bir filtre işlevi görür.”

Araştırmalarda, lifli besinlerin (tam tahıllı ekmek ve waffle gibi) kan şekeri iniş çıkışlarına karşı koruyucu özelliğinin bulunduğu belirtiliyor.

Akıllıca bir başlangıç: porsiyon başı en az 5 g lif içeren kahvaltılık gevrekler ve dilim başına 2 g lif içeren tam tahıllı ekmekler.

Yanlış Sebzeleri Tüketiyorsunuz.

Çözüm: Daha fazla brokoli ve lahana tüketin

Aslında yanlış sebze diye bir şey yoktur; ancak daha fazla etki için çiçekli sebzeleri tercih edin: brokoli, lahana, brüksel lahanası, karnabahar gibi. Bu sebzeler ATP üretiminde etkili olan mitokondri organelinin üretiminden sorumlu olan Nrf2 proteinini aktive eden izotiyosiyanat adı verilen bileşikler üretirler.

Cleveland Klinik Sağlık Enstitüsünde Yaşam Tarzı Değişiklikleri Merkezinin medikal yöneticisi Dr. Mladen Golubic, “Ne kadar çok mitokondriye sahipseniz, kaslarınız o kadar iyi çalışır ve o kadar az yorulursunuz” diyor.

Brokoliyi vogda kızartın, lahana parçalarıyla sirkeyi deneyin, ya da karnabahar ile zerdeçal, kakule, kişniş ve tarçını birleştirin.

Kırmızı Et Tüketmiyorsunuz

Çözüm: Demirden zengin gıdalarla güçlenin

Genellikle vejetaryen mi besleniyorsunuz? Adetiniz sancılı ya da uzun mu sürüyor? Kahve ya da çaysız yapamayan biri misiniz?

Eğer yukarıdaki sorulardan herhangi birine evet cevabı verdiyseniz, güç ve dayanıklılık için anahtar rol oynayan demire daha fazla ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. 20-49 yaş arası kadınların yaklaşık %12’ sinde demir eksikliği bulunuyor.

Dallas’ ta Cooper Aerobics’teki spor diyetisyeni Meridan Zerner, “Eğer demir eksikliğiniz varsa, en iyi beslenme düzeniyle bile yorgun hissedebilirsiniz” diyor. Kadınlar 51 yaşına kadar günlük 18mg ve sonrasında 8 mg demire ihtiyaç duyar.

Kırmızı et vücutta en kolay kullanılan hem demiri için en iyi kaynaktır, 100 gramında 3 mg bulunur. Nonhem demiri ise fasülye (1 fincanda 5 mg) ve ıspanak (yarım fincan pişmişinde 3 mg) gibi bitkisel kaynaklardan alabilirsiniz. Nonhem demirin vücut tarafından emilmesine yardımcı olmak için C vitaminden zengin gıdalar (portakal suyu, kiraz, çilek, domates) tüketmeli ve tanik asitler demir emilimini engelleyebileceğinden dolayı tükettikten sonraki bir saat içinde kahve ya da çay tüketmemelisiniz.

Diyetinizden Karbonhidratı Çıkardınız

Çözüm:Merhaba tam tahıllı makarna ve patates!

Zerner, “Vücudumuz karbonhidratlar üzerine işler” diyor. “Bu kadar kötü bir ünlerinin olmasına çok yazık.”

Tufts Üniversitesi çalışmalarından birinde, karbonhidratı kesen kadınların hafıza ile ilgili işlemlerde kaloriyi kesen fakat karbonhidratı kesmeyen kadınlara kıyasla daha kötü oldukları gösterildi. Ve karbonhidratı kesen grubun diyeti düzeltildiğinde bilişsel becerilerinde iyileşme gözlendi.

Karbonhidratlar kaslarınızdaki depoları boşaltmadan yağ yakmanıza yardımcı olur. İdeal bir diyet %50- 55 kompleks karbonhidrat, %20- 25 protein ve %25 yağ içerir. Kompleks karbonhidratlar hemen enerjiye çevrilirken; protein, yağ ve lif, yavaş bir sindirim sürecinden geçtiklerinden enerjiye dönüşmeleri uzun zaman alır.

Katz: “Tam ve işlenmemiş yiyeceklerden her gün çeşitli ve yüksek kaliteli protein, karbonhidrat ve yağ edinmeyi düşünün derim. Gerçekten ihtiyacımız olan şey bu.”