Zeytin Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ekonomik değeri her geçen gün artan ve sadece zeytin meyvesinden değil ağaç olarak yaprakları ve dalları ile de gelir kaynağı olan zeytin ağacı, özellikle dikiminden başlayarak meyve verme dönemi de dahil özen isteyen bir türdür.

Zeytin Yetiştiriciliği İçin İklim ve Toprak Seçimi

Tür özelliklerine bağlı olarak zeytin yetiştiriciliği yapılacak alanın Akdeniz iklimine sahip olması gerekir. Yaz döneminde sıcak ve kurak bir havaya ihtiyaç duyan bitki kış döneminde ise ılık ve yağışlı iklim şartlarına uygundur kış döneminde sıcaklığın -5 derecenin altında olduğu bölgelerde zeytin üretilmez bu özellikleri nedeni ile ülkemizde ekim alanı sınırlıdır. Akdeniz, Ege ve Marmara bölgemizde üretilebilmektedir. Sofralık zeytin üretimine en uygun bölgemiz Marmara bölgesidir.

Zeytinliklerde Bakım ve Beslenme

Ticari üretim söz konusu olduğunda büyük zeytinliklerde zeytin üreticiliği yapılmaktadır. Zeytinliklerin bakımında, gübrelenme işleminde, zeytin ağacının yaşına, gelişme ve sulama durumuna, yetiştiriciliğin yapıldığı bölgedeki iklim koşullarına, hedeflenen ürün miktarına, toprak yaprak ağaç ve dal analizlerine göre bir program hazırlanmalıdır. Zeytin ağacı söz konusu olduğunda köklerle dal arası mesafe kısa olduğundan ve ağaç derin bir kök sistemine sahip olmadığından gübre hemen taç altından verilir.

Gübreleme için Şubat- Mart ayları tercih edilmelidir. Zeytin ağacı normalde sulama ihtiyacı olmayan bir ağaçtır imkan varsa ürün miktarını ve kaliteyi artırmak için sulama yapılabilir. Budama işlemi ürün ve ağaç dengesini korumak için yapılır her boy ve yaştaki zeytin ağacı için farklı budama yöntemi kullanılabilir. Ülkemizde sofralık ve yağlık olmak üzere iki tür zeytin üretilir. Sofralık zeytin Marmara bölgesinde üretilirken yağlık zeytin Eğe bölgesinde üretilir zeytinyağı üretimi için tercih edilecek zeytinlerin et oranının yüksek olması gerekir.

Zeytinin Yararları

Ülkemizde sofralık zeytin tüketimi yaygındır ve zeytin tüketiminin vücutta vitamin dengesini sağlamanın yanında birçok yararı vardır zeytinin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kalın bağırsak, Mide ve Pankreas kanserlerinin oluşum riskini azaltır.
  • Kalp ve damar hastalıklarından koruyucu etkiye sahiptir.
  • Karaciğeri korur ve kemikleri güçlendirir.
  • Kabızlığı önler ve sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur.
  • Çocukların diş gelişimini destekler aynı zamanda virüs, bakteri ve mantarlara karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Hücre yenilenmesinde etkili olduğu için yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir.
  • Antioksidan özelliğe sahip olması sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur böylece vücut dengesinin korunmasında önemli bir besin kaynağıdır.