Zeytinyağı Çeşitleri – Kaç Çeşit Zeytinyağı Var?


Ülkemizde ve dünya genelinde sağlığın diğer adı olarak bilinen zeytinyağı, marketlerde karşımıza birçok çeşitte çıkıyor. Peki hepimiz bu çeşitlerin özelliklerini biliyor muyuz? Bilmesek de alıyoruz. Çünkü lezzetl ve sağlıklı olduğunu biliyoruz. Zeytinyağı çeşitleri özellikle ülkemizde bol bol bulunuyor. Bildğiniz gibi ülkemiz zeytin açısından oldukça zengin. Bu nedenle de zeytinyağı çeşitleri bakımından da oldukça fazla alternatif görülebiliyor.

Salatalarda ve yemeklerde en çok zeytinyağı tercih ediliyor. Çeşitlerini ayırt edebildiğimizde hangi yemekte ya da hangi salatada hangi zeytinyağını kullanacağımızı daha iyi bilebiliriz. İlk olarak sızma zeytinyağı ile başlayalım.

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı zeytin ağacından alınan zeytinlerin doğal özelliklerinde her hangi bir etkileşim yaşanmadan yağının alınması ile eilde ediliyor. Yani sadece yıkama, filtrasyon, dekantasyon ve santrifüj aşamaları gibi işlemler uygulanıyor. Bu işlemler uygulanırken, işlemlerin uygulandığı mekanın, zeytinlerin doğal yapısına etki etmeyecek ısıl bir ortam olmasına dikkat ediliyor. Sızma zeytinyağı çeşitleri üretimleri bakımından dört çeşide ayrılmıştır. Bunlar natürel zeytinyağı, rafine zeytinyağı, riviera zeytinyağı ve çeşnili zeytinyağıdır. Natürel sızma zeytinyağı doğrudan tüketime uygundur. Bu neden ile salatalarda bol bol kullanılır.

Rafine Zeytinyağı

Rafine zeytinyağı, zeytin ağaçlarının diplerine dökülen zeytinlerin, tatlarının bozulması, yağlarının kötü kokmasının engellenmesi amacı ile yapılan bir işlemdir. Fabrikalardan çıkan zeytinyağları yüksek miktarda asidik madde içerdiği için fabrika ürünü yağlar, zeytinyağının fayda özelliğini kaybetmesine neden oluyor. Zeytinyağı çeşitleri içinde tercih yaparken doğala en yakın üretim tercih edilmelidir. Her ne kadar doğal trigliserid yapısında değişim olmasa da özelliğini kaybettiği bir gerçek.

Riviera Zeytinyağı

Riviera zeytinyağı ise rafine edilmiş olan zeytinyağının içine bir miktar doğal zeytinyağı eklenmesi ile elde ediliyor. Zeytinyağı rafine edildikten sonra düz, kokusuz ve lezzetsiz bir hale geliyor. Sızma zeytinyağı eklenmesi ile aroma elde edilmiş oluyor. Rafine ve riviera zeytinyağı çeşitleri genellikle yemeklerde kullanılan zeytinyağları arasındadır.

Çeşnili Zeytinyağı

Çeşnili zeytinyağı ise içinde bahartların, bitki ve meyvelerin olduğu bir çeşittir. Salatalarda tercih edilen bir çeşittir.

Taş Baskı Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Soğuk sıkım zeytinyağı hafif ve aromatik bir lezzete sahip oluyor. Kahvaltılarda çeşitli baharatların karıştırılması ile tercih ediliyor. Zeytinler doğal halleri ile taş değirmenlerde eziliyor ve hamur haline getiriliyor. Filtreler ile yağı ayrıştırılıyor ve böylece içeriğindeki vitaminler muhafaza edilebiliyor. Sızma zeytinyağı ile aynı kalitededir.


İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi

TEB’den CEPTETEB İhtiyaç Kredisi!

Bankaların kendi arasındaki müşterilerine uygun faizli kredi verme yarışı devam ediyor. Maddi ihtiyaçlara tabiri caizse ilaç niteliğinde olan ihtiyaç kredileri neredeyse yılın her döneminde uygun faiz oranlarıyla alınabiliyor. Ancak yaz dönemi ihtiyaç kredilerinde bankalar hatırı sayılır avantajlar sağlıyor. TEB de bireysel krediler konusunda adından sıkça söz ettiren bankalardan biri olarak dikkat çekiyor. […]

Esnaf Kredisi

Akbank

Akbank’tan 30 Bin Lira KOBİ Kredisi!

KOBİ kredileri orta ve küçük çaptaki işletmelere bankalar tarafından sağlanan geri ödemeli finansal desteklerdir. Ekonomik anlamda zor durumda kalan ya da işlerini büyütmek ya da geliştirmek için paraya ihtiyacı olan işletmeler KOBİ kredisi kampanyalarını araştırarak yararlanırlar. Akbank KOBİ kredisi de bunlardan biridir. Akbank müşterisi olan işletmelere sağlanan bu kredi ile orta ve küçük sermayeli işletmeler işlerini geliştirebilir ya da işlerinin düzene girmesi için gerekli maddiyata sahip olabilir. […]

12 Comments

  1. Selamın aleyküm web siten süper ötesi çok hoşuma gitti, tebrikler zeytinin faydaları saymakla bitmez

  2. selam arkadaşlar paylaşımınız vallaha billaha çok güzel, şukuladım zeytinin faydaları hakkında doğru bilgiler için teşekkürler.

  3. Selamın aleyküm siten süper ötesi çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım zeytinin faydaları hakkında doğru bilgiler için teşekkürler.

  4. artık daha çok zeytin yicem Selamın aleyküm web siten vallaha billaha çok güzel, teraziye tıkladım

  5. zeytin hakkında bilmediğim ne çok şey varmış Merhaba herkese paylaşımınız inan ki hayran bıraktı, şukuladım

  6. merhaba arkadaşlar siteniz inanılmaz çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım zeytinin faydaları hakkında doğru bilgiler için teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.