En Pratik ve En Lezzetli Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi

Türk mutfağında en beğenilen ve en simgesel yemek tarifi olan zeytinyağlı biber dolması, içeriğindeki pirinç, kuş üzümü, dolmalık fıstık ve zeytinyağı gibi besinler sayesinde doyurucu olduğu gibi oldukça da lezzetlidir.

Biberler Nasıl Hazırlanır?

On adet dolmalık biber, sap kısımları kesilip, içleri boşaltılarak su dolu bir kapta iyice temizlenir. Yıkama işlemi çekirdekleri temizlemek için önemlidir. Dolmaların üzerini kapatmak için kullanılacak bir adet orta boy domates, iri dilimler halinde kesilir.

Dolma Harcı Yapımı

Üç adet kuru soğan, kabukları soyularak ince bir şekilde doğranır. Bir yemek kaşığı kuş üzümü, tozlarından arındırmak için iyice yıkanır ve yumuşamaları için bir süre suda bekletilir. Bir buçuk su bardağı pirinç bol suda yıkandıktan sonra fazla suyu süzdürülür. Yarım kepçe zeytinyağı geniş bir tencerede kızdırılır. Akabinde kuru soğanlar ilave edilerek sertlikleri gidene kadar kavrulmaya başlanır. Tencereye iki çorba kaşığı dolmalık fıstık da eklenerek fıstıkların rengi kısmen kararana kadar karıştırılır. Ardından yarım tatlı kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı nane, yarım çay kaşığı karabiber, yıkanıp fazla suyu süzülerek önceden hazırlanan kuş üzümü ve pirinç ile birlikte ilave edilip karıştırılır. Oluşturulan karışıma bir su bardağı dolusu sıcak su eklenerek pirinçler suyu emene kadar pişirme işlemine devam edilir.

Zeytinyağlı Biber Dolması Nasıl Pişirilir

Hazırlanan dolma harcı, önceden içleri boşaltılan dolmalık biberlere doldurulur. Pirinçler pişirme esnasında daha fazla nem çekeceği için, şişme payı da hesap edilerek açık kısımlarına kesilen domates dilimleri kapatılır. Dolmalar bu haliyle tencereye dik bir şekilde yerleştirilir. Farklı bir kapta hazırlanan sıcak su ve zeytinyağı karışımı, tencereye, dolmaların yarı seviyesine gelecek kadar doldurulur. Dolmalar, tenceredeki suyu tamamen çekene kadar yaklaşık yarım saat boyunca kısık ateşte pişirilir. Arzuya göre sıcak ya da soğuk olarak tüketilir.